Yavru kedi bakımındaki püf noktalar

Anasayfa » Pet Klinik » Kedi » Yavru kedi bakımındaki püf noktalar

Kedi yavrusu yetiştirmenin püf noktaları

1. kedinizi bol bol sevin, okşayın
Yavru kedilere doğumdan itibaren dokunmaya başlamalısınız. Yumuşak hareketlerle anneyi rahatsız etmeden arada sırada elinizi hissettirmeniz sizinle ve insanın dokunuşuyla ilk tanışması olacaktır. Bu arada ev dışındaki bir kediye dokunduktan veya kucağınıza aldıktan sonra asla evdeki yavru veya anneye yaklaşmayın.
2. Onunla bol bol oyun oynayın
Kedi yavrularıyla 1- 2 aylıktan başlayarak oynamak onlara dokunmak kendilerine güvenini artıracak sizinle iletişimini yükseltecektir. Sizinle eğlenebileceğini fark eden yavrular size yakınlaşacaktır.
3. Kedi yavrunuzu sosyalleştirin
Kedi yavrunuz sadece sizinle değil evinize gelip giden misafirlerinizle de tanışmalıdır. Ayrıca çocuklarla olan ilişkilerini de siz düzenleyerek hem çocukların kediye nasıl davranacağını öğretin hem de kedinin çocuklarla tanışmasını ve arkadaş olmasını sağlayın.
4. Veteriner hekim ziyaretini erken dönemde yapmanız iyidir.
Kedilerin periyodik aşılama ve gerektiğinde tedavilerini yapacak veteriner hekime de alışması çok önemlidir.
4. Beslenmede kedinizin yaşına uygun mamaları kullanınız. 
Kediler anne karnındayken ve doğduktan sonraki ilk 2- 3 ayda en çok gelişme kaydederler. Özellikle 6-12 aylığa kadar vücutlarının tüm temellerini kurarlar. Kitten dediğimiz yavru kedi mamaları kedi yavrusunun gelişimini tamamlaması için gerekli olan besin değerlerini tam kapsar.
5. Yavru kedinizin göz, kulak bakımı ve tarama gibi rutin bakım işlemlerini yavruluktan yaparak alıştırmalısınız.
Özellikle uzun tüylü kedilerde her gün tarama bir zorunluluktur. Kısa tüylü kediler ise haftada 2 defa daha kısa yumuşak fırçalarla fırçalanarak dökülen tüyleri toplanabilir.
6. Kedinizi ilk aldığınız andan itibaren gözlem altında tutmalısınız.
Özellikle deri problemleri, tüy dökülmeleri, zayıflama, yaralar, ağız kokusu, kulak kaşıntısı, burun ve gözlerde akıntı ve çapaklanma, tuvalet kıvamı ve sıklığı gibi durumların sağlıklı olan normal halini hem gözlemleyerek hem de veterinerinize sorarak öğrenmelisiniz.
7. Evdeki düzeni anlaması için ona kurallar koyun ve bunları uygulayın.
Kediler eğitilemez diye bilinse de onlara da sınırlar koymak ve bu sınırlarda kuralları değişmez şekilde uygulamak gerekir. Bu kuralların içinde en önemlilerden birisi de yemek hırsızlığının önlenmesidir.
8. Yavru kedide tuvalet eğitimine erken dönemde başlamak gerekir.
Yavru kediye 3 parmak yüksekliğinde topaklaşan kum koymalı ve bu kabı günün her saatinde kolayca ulaşabileceği bir yere koymalısınız. Tuvalet sırasında ani ses, çocuklar vb tarafından kediler asla rahatsız edilmemelidir.