Kedi aşılama takvimi

Anasayfa » Pet Klinik » Kedi » Kedi aşılama takvimi

KEDİ AŞILAMA TAKVİMİ 

          Hayvanlar yaşam şekilleri göz önüne alındığında viral,bakteriyal yada paraziter hastalıklara oldukça açıklardır.Dostlarınızı bazı bulaşıcı viral ve bakteriyal hastalıklardan korumanın en kolay ve ucuz yolu onları düzenli olarak aşılatmanızdır.Özellikle viral hastalıkların spesifik bir tedavisi bulunmamaktadır ve ölüm oranı bu hastalıklara yakalandıktan sonra çok yüksektir.

                Yeni doğan yavruların,  anneyi emmeleri çok büyük önem taşır. Aşılı anneyi gerektiği kadar emen yavrular ilk 4-5 hafta hastalıklara karşı direnç gösterir.  Ancak ilerleyen dönemde emzirmenin azalması ve hatta bitmesiyle kedi veya köpeğiniz, ölümcül seyredebilen bu hastalıklara kolaylıkla yakalanabilir. Bunun önüne geçebilmek için aşılamaların bir an önce başlaması gerekmektedir. Eğer petiniz ilk defa aşılanacaksa aşılar iki doz olarak uygulanır, daha sonra yıllık tekrarları yapılarak bu hastalıklara yakalanma olasılıkları ortadan kalkar.

                   Aşılama programına başlamadan önce yavru kedi ve köpeklerin plasenta yoluyla ve emzirme döneminde aldığı iç parazitlerden ve üzerinde bulunan dış parazitlerden arındırılmaları gerekmektedir. Bunun için öncelikle  ağız yoluyla ya da enjeksiyonla antiparaziter ilaç uygulamaları ve dış parazit damlaları yapılır.

                Kliniğimize gelen hayvanların genel muayenesi ve dışkı muayenesi yapıldıktan sonra uygun aşı programına göre aşılamalarına başlanır,sağlık karnesi çıkartılır ve hasta kayıt proğramımıza kayıt edilerek hasta sahipleri randevular zamanı geldiğinde telefonla haberdar edilir.

                     Aşılama ve paraziter mücadele proğramı tamamen hastaya özel olup yaşadığı ortama,beslenme durumuna ve karşılaşacağı risklere göre düzenlenir.

 

KEDİLERDE  AŞILAMA TAKVİMİ  
   İç veDış Parazit tedavisi    Askaritler

Şeritler

Tenya

Kene,pire , vs

   Beslenme,mevsim,dış ortamdaki parazit yoğunluğuna göre 1-3 ayda bir.

 

 
   Karma    Feline Rhinotracheitis

Feline Calicivirus

Feline Panleucopenia(Kanlı ishal)

   21gün ara ile 2 uygulama

Sonra yıllık tekrarı.

 
   Leucocell    Feline Leucemia(Lösemi hastalığı)    15  gün ara ile 2 uygulama

Sonra yıllık tekrarı

 
   Kuduz    Kuduz 1 uygulama

Sonra yıllık tekrarı

 
   Mantar    Microsporium canis

Microsporium felis(Mantar hastalığı)

             1 uygulama

Sonra yıllık tekrarı

 

 
►       İlk 45  günlük dönemde genel muayene ve antiparaziter  uygulama 10.günde dışkı muayenesi ve karma aşının ilk dozu yapılır.

►      İç ve dış parazit tedavisi  beslenme,mevsim ortamdaki  parazit durumuna göre 1-3 ayda bir tekrarlanır.

►      Kuduz aşısı 3 aylıktan küçük kedilere uygulanmaz.