Köpek Leishmaniazis

Anasayfa » Köpek Leishmaniazis

LEISHMANIA NEDİR?

Köpek Leishmaniazis, dünya çapında yayılmış olan, özellikle Brezilya, Çin ve ülkemizi de içerisine alan Akdeniz bölgelerinde yaygın olan bir paraziter hastalıktır. Bu paraziti bazı kan emici sinekler içlerinde taşımaktadır ve sineklerin en hareketli olduğu zamanlarda, yani akşam ve şafak vakti, köpekleri ve insanları ısırarak Leishmania hastalığını yayabilirler. Evet, bu parazit insanlara bile geçebilir hatta hamile kadınların bebeklerini bile tehlikeye sokabilir… Canlıların bağışıklık sistemleri, Leishmania paraziti ile karşılaşınca onu çoğu durumda yok eder. Fakat sağlıklı bir vücudun dahi bu sinsi yaratıkları algılayamadığı ve enfeksiyonu kontrol altına alamadığı durumlar söz konusu olabilir. Vücudun yanıtına bağlı olarak hemen semptomlarla kendini gösteren ya da hiçbir belirtisi olmadan kontrolsüz yayılan ve ancak hekimler tarafından yapılan özel testler sayesinde bulunabilen bir enfeksiyon meydana gelir.

KÖPEĞİM TEHLİKEDE Mİ?

Bazı köpek ırklarında Lesihmania hiç gözükmezken (örn: Ibizan hound), bazı ırklar Leishmaniazis’e daha yatkındır. Bu ırklar; Boxer, Cocker Spaniel, Alman Çoban Köpeği ve Rottweiller’dir. Leishmaniazis, veteriner hekimlerin ağır sınavlarından birisidir. Hastalığın kompleks yapısından dolayı klinik semptomlar kendilerini sayısız formda belli eder. Bazıları masum ve çeşitli diğer hastalıkların semptomu olabilir, bazıları ise organların çoğunu işgal edip köpeğimizin hayatını tehlikeye atmış olabilir. Piyasadaki antiLeishmania ilaçların çoğu, zamanında tespit edilen hastalıklara karşı iyi savaşır ve hastalıkların klinik semptomlarını hafifletir, ama enfeksiyonun tamamını hayat boyu yok edemezler.

LEISHMANIA’YA KARŞI ÖNLEM

İlk olarak, köpeğimizi her zaman ırkına ve yaşam tarzına uygun, kaliteli mamalar ile besleyerek, bağışıklık sistemini ve sağlığını yüksek seviyede tutmalıyız. Bunun yanı sıra veteriner hekimlerin düzenli olarak yapılan parazit kontrollerinden kaçmamalıyız: Senede en az bir kere deri, kan ve fekal kontrolün yapılması tavsiye edilir. Kan emen sineklere karşı en etkili silahımız ise düzenli yapılan dış parazit ilaçlarıdır. Hekiminizden bu etkili silahları ense damlası, kaliteli ve uzun etkili ilaçlı boyun tasması ya da sprey şeklinde temin edebilirsiniz. Özellikle ense damlası+ ilaçlı tasma+ iç parazit ilacının güçlü üçlü kombosu ile sadece sineklerden değil, patili dostumuz ve ailemizin diğer üyelerinin sağlığını tehlikeye sokan bir sürü iç ve dış parazitten kurtulabiliriz.

LEISHMANIA’NIN FORMLARI

Leishmaniazis, üç farklı formda görülür:

DERİ LEISHMANIAZIS:

En sık görülen formdur. Sineğin ısırmasından birkaç hafta ile birkaç ay içerisinde deride görülen yara ile karakterizedir. Yaralar, zamanla boyut ve görünüm değiştirebilir. Yaralar 1 cm’den ufak kabarıklar veya 1-3 cm kadar topak olarak başlayabilir ve ülserlere dönebilir. Bu yaralar genellikle ağrısız olmakla birlikte ağrılı da olabilir. Cilt yaraları genellikle ısırılmaya maruz kalabilen açık, az tüylü bölgelerde oluşur. Bunlar genellikle iz bırakarak, birkaç ay içinde iyileşir.

VISERAL LEISHMANIAZIS (KALA-AZAR):

Leishmaniazis’in en ciddi formudur. Sinek ısırığından sonra aylar içerisinde hastalık gelişir. Hatta bu süre bir yıla kadar uzayabilir. Genellikle dalak, karaciğer ve kemik iliği gibi çeşitli iç organları etkiler. Eğer tedavi edilmezse hastalık kemik iliğini, lenf düğümlerini ve diğer iç organları etkileyebilir ve iki yıl içinde % 100 gibi yüksek bir ölüm ihtimali gelişebilir.

MUKOZAL LEISHMANIAZIS:

En az sıklıkta görülen formdur. Deri Leishmaniazis’ine neden olan parazitlerin bazı türleri bu forma neden olmaktadır. Belli türdeki parazitler deriden yayılarak burun, ağız ve boğaz mukozalarında yara oluşumuna neden olurlar. Bu formdan korunmanın en iyi yolu köken aldığı deri Leishmaniazis’inin uygun şekilde tedavi edilmesidir. Hatta Deri Leishmaniazis’ine yakalanmadan önce sineklere karşı önlem almaktır.