Sağım Aşamaları

Anasayfa » Klinik » Büyükbaş » Süt inekçiliği » Sağım Aşamaları

1-Sağım öncesinde:

Sağımcı ellerini önce suyla ıslatmalı, arkasından Dezinfex Hand wash, kremli el sabunu ile iyice köpürtmeli ve 10 sn boyunca tırnak uçları, parmak araları elin üst yüzeyi dahil olmak üzere bütün eli iyice ovalamalıdır. Arkasından bol su ile durulayıp kurulamalıdır. Çizmelerini ve sağım önlüklerini Dezinfex Doxi351 ile dezenfekte etmelidir.

Sağım sırası düzenlenmelidir: İlk önce genç hayvanlar, sonra sırası ile yaşlı hayvanlar, sonra tedavi görmüş hayvanlar ve en son olarak hasta hayvanlar sağılmalıdır.

Mastitis Kontrolü:
Sağımda kullanılacak ekipmanların hazır ve temiz olduğundan emin olunmalıdır. Özellikle sağımda kullanılacak meme temizleme köpüğü Masdisin teat foam(Royal ilaç) ve nemli, kuru havlular hazırlanmalıdır.

Masdisin teat foam(Royal ilaç) köpük ile her bir meme başına daldırma yapılarak hem memelerin yumuşaması, kremlenmesi hem de temizlenmesi temin edilmelidir. Meme başı mikropların girişine karşı oldukça hassastır bu bölge temiz olmalıdır. Köpük daldırma sonrası memeler kuru bezle veya kâğıt havlu ile  kurulanmalıdır. Islak memeler makineli sağımda meme başlıklarının meme başlarına iyice yerleşmemesine, kaymasına ya da meme başını sıkıştırmasına neden olur.

Ön sağım yapılması: Sütün ve memenin kontrolüne olanak sağlar. Çiftlikte sağımcıların kolayca anlayabileceği ve uygulayabilecekleri şekilde, yazılı bir sağım protokolü hazırlanmalıdır.

2- Sağım sırasında:
Sağım sistemi kontrolü: Sağım başlangıcında sistemin vakum düzeyi kontrol edilmelidir. Meme başlıklarında vakum kaçağı olmamalıdır.
Sağım sırasında sağımı etkileyecek her türlü stres faktörlerinden kaçınılmalıdır. Sağım başlıklarını bir inekten diğerine geçirmeden önce dezenfektanlı suya (Dezinfex Doxi 351) tamamen daldırılarak dezenfeksiyonu yapılmalıdır. Sağım sonuna doğru memelerin boşalıp boşalmadığı kontrol edilmelidir. Aşırı sağım yapmaktan kaçınılmalıdır. Sistem otomatik değilse meme başlıkları memeler vakum altındayken asla alınmamalıdır.

3. Sağım sonrasında (Çok önemli):
Sağımın bitişi ile birlikte mastitis açısından çok kritik bir süreç başlamaktadır. Çünkü: sağım sonrası meme başı delikleri yaklaşık 30 dakika açık kalmaktadır. Bu süre içerisinde bakteriler meme içine girebilmek için uygun ortamı bulurlar. Meme başına daldırma: Sağım bittikten sonra meme başlarının Masdisin herbafilm(Royal ilaç) dezenfektanı ile mühürlenmesi meme enfeksiyonlarının önlenmesinde oldukça etkilidir. Yemleme her zaman sağım sonrasında yapılmalıdır. Masdisin herbafilm sağımdan sonra; meme başında bakterilerin üremesi için uygun olan ortamı kaldırır ve meme başını mikroplardan arındırır. Antiseptik bir zar oluşturarak meme ucunda meme içine bakteri girişini engeller. Masdisin herbafilm etkisini uzun süre korur ve meme derisini yumuşatır. Sağım sona erdikten sonra zaman kaybetmeden hemen sağım sisteminin (- makinesinin) ve diğer sağım malzemeleri havlu, bez filtre vs. gerekli temizlik ve dezenfeksiyonu yapılmalıdır.